سهل انگاری در نماز

قال على - علیه السلام -:
ان اسرق الناس من سرق من صلاته:
دزدترین مردم کسى است که از نمازش کم بگذارد.

 

قال النبى - صلى الله علیه وآله -:
اسرق الناس فاالذى یسرق من صلاته فصلاته تلف کما یلف الثوب الخلق فیضرب بها وجهه:
دزدترین مردم کسى است که به خاطر سرعت و شتابزدگى از نماز خود کم کند، نماز چنین انسانى ، همچون جامه مندرسى در هم پیچیده شده ، به صورت او پرتاب مى گردد.

 

قال رسول الله - صلى الله علیه وآله -:
مثل الذى لایتم صلاته کمثل حبلى حملت حتى اذا دنا نفاسها اسقطت فلا هى ذات حمل ولا ذات ولد:
مثل آن کسى که نمازش را کامل به جا نمى آورد، مثل زن حامله اى است که (نه ماه ) حملش را نگهدارى کرده تا نزدیک زایمان بچه را سقط کرده است .پس این چنین زن را نه زن حامله مى گویند و نه زن صاحب فرزند.

 

قال رسول الله - صلى الله علیه وآله -:
الصلاة عماد الدین ، فمن ترک صلاته متعمدا فقد هدم دینه ، و من ترک اوقاتها یدخل الویل ، و الویل واد فى جهنم کمال قال الله تعالى : ((ویل للمصلین ، الذینهم عن صلاتهم ساهون )) :
نماز ستون دین است ، پس کسى که عمدا نمازش را ترک کند به تحقیق که دینش را منهدم کرده است و کسى نمازش را در وقتش به جا نیاورد داخل ( مى شود، و چاهى است در جهنم که خداوند مى فرماید: ((واى براى نمازگزارانى که از نماز خویش غفلت دارند)).

 

قال الصادق - علیه السلام -:
والله انه لیاتى على الرجل خمسون سنة ما قبل الله منه صلاة واحدة ، فاى شى ء اشد من هذا، و الله انکم لتعرفون من جیرانکم و اصحابکم من لو کان یصلى لبعضکم ما قبلها منه لاستخفافه بها، ان الله لایقبل الا الحسن فکیف یقبل ما استخف به :
به خدا سوگند ممکن است پنجاه سال بر انسان بگذرد و خداوند یک نماز از او نپذیرد و چه چیزى سخت تر از این است ، سوگند به خدا که شما از همسایگان و یاران خویش کسى را مى شناسید که اگر براى یکى از شما نماز بگذارد به سبب سبک شمردنش آن را نمى پذیرد و خداوند جز خوب را قبول نمى کند و چگونه ممکن است چیزى را که خفیف شمرده شده است بپذیرد.

 

قال الرضا - علیه السلام -:
...و ایاک ان تکسل عنها (الصلوة ) او تتوانى فیها او تتوانى بحقها او تضیع حدها و حدودها او تنقرها نقر الدیک او تستخف بها او تشتغل عنها بشى ء من عرض الدنیا او تصلى بغیر وقتها، و قال رسول الله - صلى الله علیه وآله - لیس منى من استخف بصلوته لا یرد على الحوض لا والله :
بپرهیزید از این که در نماز سستى و تنبلى کنید و یا حدودش را ضایع کنید یا از روى دستپاچگى رکوع و سجده نماز را آن چنان به جا آورید که گویى همچون خروس منقار مى زنید یا این که نماز را سبک بشمارید یا این که به جاى نماز به امور دنیوى مشغول شوید و یا در غیر وقت نماز بخوانید، در هر حال رسول خدا فرمود: از من نیست کسى که نمازش را سبک بشمارد.قسم به خدا بر حوض کوثر بر من نخواهد رسید.

 

قال الصادق - علیه السلام -:
ابصر على بن ابى طالب - علیه السلام - رجلا ینقر صلاته فقال : منذکم صلیت بهذه الصلاة ؟فقال له الرجل : منذ کذا و کذا فقال : مثلک عند الله مثل الغراب اذا نقر لومت مت على غیر ملة ابى القاسم محمد - صلى الله علیه وآله - ثم قال على - علیه السلام -: ان اسرق الناس من سرق من صلاته:
على (ع ) به مردى که نمازش را به سرعت مى خواند، نگاه کرد امام سؤ ال کرد از چه وقتى این طور نماز مى خوانى ؟مرد پاسخ داد: از فلان وقت تا به حال .امام فرمودند: مثل (نماز خواندن ) تو در پیش خداوند مثل کلاغى است که (بسرعت ) از زمین دانه مى چیند، اگر تو به این حالت بمیرى ، مرده اى به غیر دین پیامبر اسلام ، امام فرمودند: همانا که دزدترین مردم کسى است که از نمازش بدزدد(یعنى کم کند).

 

روزی حضرت زهرا(س ) از پدر بزرگوارش پرسید: پدر جان ، یا رسول الله !زنان و مردانى که نسبت به نماز بى اعتنا هستند و نماز را سبک مى شمارند، چه عواقبى را در پیش دارند؟ رسول خدا (ص ) فرمود:هر کس ‍ از مردان و زنان نمازش را سبک بشمارد خداوند او را به پانزدبلا مبتلا مى سازد: شش مورد در دنیا، سه مورد در وقت مرگ ، و سه مورد آنها در قبر و سه مورد در قیامت زمانى که از قبر خارج شود:
الف ) اما آن شش بلاهایى که دردنیا دامنگیرش مى شود:
1 - خداوند برکت را از عمرش مى برد.
2 - خداوند برکت را از رزقش مى برد.
3 - خداوند عز و جل سیماى صالحین را از چهره اش محو مى کند
4 - هر عملى که انجام مى دهد پاداش داده نمى شود.
5 - دعایش به آسمان نمى رود.
6 - بهره اى از صالحین براى او نیست .
ب ) اما آن سه بلاهایى که هنگام مرگ گرفتارش خواهد شد:
1 - ذلیل از دنیا مى رود
2 - هنگام مرگ در حال گرسنگى خواهد بود.
3 - تشنه از دنیا خواهد رفت اگرچه آب همه نهرهاى دنیا را به او بدهند.


ج ) اما آن سه بلایى که در قبر دامنگیرش مى شود:
1 - خداوند ملکى در قبر براى او مى گمارد تا او را زجر دهند.
2 - قبرش براى او تنگ خواهد شد.
3 - گرفتار ظلمت و تاریکى قبر خواهد شد.


د) اما آن سه بلایى که درروز قیامت گرفتار خواهد شد:
1 - خداوند ملکى را موکل مى سازد او را با صورت بر روى زمین بکشد، در حالى که خلائق تماشا مى کنند.
2 - محاسه اعمالش به سختى انجام مى شود.
3 - خدا به نظر لطف به او نمى نگرد و براى اوست عذاب همیشگى .

 

قال الباقر - علیه السلام -:
بینا رسول الله - صلى الله علیه وآله - جالس فى المسجد اذا دخل رجل فقام فصلى فلم یتم رکوعه و لاسجوده فقال - صلى الله علیه وآله -: نقر کنقر الغراب لئن مات هذا و هکذا صلاته لیموتن على غیر دینى:
هنگامى که پیامبر (ص ) در مسجد نشسته بود، ناگهان مردى وارد شد و به نماز ایستاد، لیکن رکوع و سجود را کامل به جا نیاورد. پیامبر (ص ) فرمود: مانند کلاغ منقار بر زمین زد، اگر این مرد بمیرد و نمازش به همین گونه باشد، بر غیر دین من مرده است .

 

قال رسول الله - صلى الله علیه وآله -:
من تهاون بصلاته ... یرفع الله البرکة من عمره و من رزقه و یمحو الله تعالى سیماء الصالحین من وجهه و کل عمل یعمله لایوجر علیه و لا یرتفع دعائه الى السماء و لیس له حظ فى دعاء الصالحین و یموت ذلیلا و جائعا و عطشائا:
هر کس نسبت به نمازش کوتاهى کند، خداوند متعال برکت را از عمر و مال او بر مى دارد و سیماى شایستگان را از چهره اش مى زداید، هرکارى که انجام مى دهد پاداشى نخواهد داشت دعایش مستجاب نمى شود، بهره اى از دعاى نیکوکاران براى او نیست ، هنگام مرگ با احساس خوارى ، گرسنگى و تشنگى از دنیا مى رود.

 

 

قال رسول الله - صلى الله علیه وآله -:
حافظوا على الصلوات ، فان الله تعالى : اذا کان یوم القیامة یاتى بالعبد، فاول شى ء یسئله عنه الصلاة ، فان جاء بها تامة ، و الا زخ فى النار ؛
بر نمازها مواظبت کنید ؛ زیرا آن گاه که روز قیامت شد، خداوند عز و جل بنده را مى آورد و اول چیزى که از او سؤ ال مى کند نماز است ؛ اگر آن را کامل ادا کرده باشد اهل نجات است ، و گرنه به آتش انداخته مى شود.

/ 2 نظر / 29 بازدید

خوب بود .التماس دعا

اجرکم عندالله .باتشکر