اهمیت نماز جمعه

این نماز، بعد سیاسى و حکومتى دارد. خطیب و امام جمعه ، یا حاکم مسلمین است ، یا کسى که از طرف رهبرى ، به این سمت منصوب شده است . برکات و آثار سازنده تربیتى و اجتماعى این عبادت سیاسى بسیار است ، که به چند نمونه اشاره مى شود:

تقویت روحیّه اخوت و برادرى

چرا که همه ، از هر جا، در یک مجمع و مصلاّ گرد مى آیند و با رنگ ها و نژادهاى مختلف کنار هم مى نشینند. آنچه در نماز جماعت بود، به مراتب بیشتر و قوى تر در نماز جمعه ، این تجمّع هفتگى مسلمانان وجود دارد.

تشکّل نیروهاى اسلام

این عبادت ، به نوعى مسلمانان را بر محور عبادت و نماز، تکشّل و یکپارچگى مى بخشد و مایه ارعاب دشمنان اسلام و خنثى شدن توطئه هاى تفرقه افکنانه و شایعه هاى آنان است .

رشد فکرى سیاسى مسلمان

به مقتضاى مطالب آگاهى بخشى که در خطبه هاى جمعه بیان مى شود، مردم از مسائل سیاسى کشور خود و جهان با خبر مى شوند و با آشنایى به وظایف اجتماعى خویش ، در صحنه اجتماع حضور بیشتر مى یابند.

 تقویت روحیه جمعى

این نیز از آثار نماز جمعه است که قطره هاى پراکنده افراد انسانى را در یک اقیانوس ، گرد مى آورد و همه با ارتباط متقابل و شناسایى هم ، روحیه اجتماعى پیدا مى کنند و انزوا و فردگرایى از بین مى رود.

مرکزیّت بسیج مردم

سنگر نماز جمعه ، بهترین جاى دعوت مردم به بسیج شدن براى جهاد و دفاع و حلّ مشکلات اجتماعى و یارى رسانى به دیگران است . این قدرت عظیم مردمى که در نماز جمعه متجلّى مى شود، همواره مورد توجّه بوده و در صدر اسلام نیز، رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله و امیرالمؤ منین علیه السلام از مساجد و پس از خطبه ها، افراد را بسیج کرده و به جبهه هاى جهاد، مى فرستادند.
و بسیارى آثار دیگر....

 سیره اولیاء دین

روش رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله و پیشوایان معصوم درباره نماز جمعه ، بیانگر اهمیّت آن و ضرورت اهتمام به این فریضه است .
در روایت است که على علیه السلام فرمود: روز پنجشنبه ، دوا(هاى ضعیف کننده ) نخورید، پرسیدند: چرا؟ فرمود: براى آنکه شمارا از حضور در نماز جمعه باز ندارد.
امام صادق علیه السلام مى فرماید: وَ کانَ اَصحابُ النّبىِ یَتَجَهّزُونَ لِلْجُمْعةِ یومَ الخَمیسِ، لِضیقِ الْوَقتِ:

یاران پیامبر، آن روز پنجشنبه براى جمعه آماده مى شدند، چرا که جمعه (بخاطر کارهایى که دارد) وقت تنگ است .
امیرالمؤ منین علیه السلام زندانیان و متّهمان پرونده هاى بدهکارى ، تهمت و... را براى نماز جمعه بیرون مى آورد، تا در نماز جمعه حضور داشته باشند، و اولیاء آنان ضمانت مى کردند که برگردند. فاسقان زندانى را هم براى شرکت در نماز جمعه ، بیرون مى فرستاد، با کنترل و مراقبت .
على علیه السلام به عنوان بزرگداشت نماز جمعه و تعظیم این شعائر، پابرهنه براى نماز جمعه حاضر مى شد و کفشها را در دست چپ مى گرفت و مى فرمود: این نماز، جایگاه خاصّ الهى است ، و این کار را از روى تواضع در برابر خداوند انجام مى داد. با این حساب ، اهمیّت این فریضه آشکار مى شود و مسلمانان متعهّد نباید از حضور در این صحنه سیاسى عبادى غفلت ورزند.
امام امّت فرموده است :
نمازجمعه ، که نمایشى از قدرت سیاسى واجتماعى اسلام است ، باید هر چه با شکوهتر و پر محتواتر اقامه شود... ملّت عظیم و عزیز، با شرکت خود، باید این سنگر اسلامى را هر چه عظیمتر و بلند پایه تر، حفظ نماید، تا به برکت آن ، توطئه هاى خائنان و دسیسه هاى مفسدان خنثى شود.

/ 0 نظر / 28 بازدید